Till umu.se
HeadlineImage

Våra hedersdoktorer

Hedersdoktorer utses varje år av fakultetsnämnden och promoveras vid universitetets årshögtid. Följande personer har utnämnts till filosofie hedersdoktorer vid humanistiska fakulteten från 1966 och fram till idag. Om dem som utsetts efter år 2000 kan du läsa i det pressmeddelande som finns under namnlänken.

2017 Bo Nilsson, lärare, chef vid Umeå universitet och projektledare

2016 Ella Nilsson, TV-kock, lärare och matskribent

2015 Thomas Andersson, spelman och berättare 

2015 Janet McCalman, professor i historia, University of Melbourne, Australia

2014 Britta Marakatt-Labba, konstnär

2014 Nancy Langston, professor i miljöhistoria, Michigan Technological University, USA. 

2013 Birgitta Egerbladh, koreograf, regissör och kompositör.

2013 Kenneth J. Knoespel, McEver professor of Engineering and the Liberal Arts, Georgia Institute of Technology, USA.

2013 Deborah Brandt, professor emerita, University of Wisconsin-Madison, USA.

2012 Elisabeth Rynell, författare, Delsbo och Stockholm.

2012 David G Anderson, professor vid University of Aberdeen.

2011 Thomas DuBois professor i Scandinavian Studies vid University of Wisconsin-Madison, USA

2011 Gabriele Griffin professor i Women’s Studies vid University of York, Storbritannien

2011 Sam Wineburg, professor i pedagogik vid Stanford University, USA

2010 Kerstin Berggren, kulturjournalist, Umeå

2010 Björn Larsson, keramiker, Bjuröklubb

2010 Michel Wlodarczyk, generalsekreterare, Stockholm

2009 Tarja Halonen, president, Helsingfors, Finland

2009 Lars Nittve, museichef, Stockholm

2008 Yngve Ryd, författare, Jokkmokk

2008 Ursula Biemann, konstnär, Zürich

2008 Dirk Smit, professor, Stellenbosch, Sydafrika

2007 Stefan Andersson, gallerist, Umeå

2007 Katherine Hayles, professor, Los Angeles, USA

2006 Katarina Ågren, f. redaktör, Umeå

2006 Per Tingbrand, f. advokat, Dalarö

2005 Anita Salomonsson, författare, Umeå

2005 Ian Francis Hancock, professor, Texas, USA

2005 Kjell Söderberg, f. kanslichef, Ulvön/Stockholm

2004 Lars Lundkvist, författare, Uppsala

2004 Einar Niemi, professor i historia, Tromsø, Norge

2003 Louise Bäckman, professor i religionsvetenskap, Stockholm

2003 Ingegerd Fries, präst och översättare, Umeå

2003 Lars Pirak, konsthantverkare, konstnär, Jokkmokk

2002 Patrice Bourdelais, professor i historia, Paris

2002 Isa Edholm, radioproducent, Umeå

2001 Sune Jonsson, fotograf och författare, Umeå

2001 Elena Balzamo, översättare och litteraturvetare, Chartres, Frankrike

2001 Mikael Reuter, språkvårdare, byråchef, Helsingfors, Finland

2000 Sven Gunnar Broström, arkeolog, Tumba

2000 Torgny Lindgren, författare, Stockholm

1999 Elsie Ekstedt, länsbibliotekarie, Umeå

1999 Andrejs Plakans, professor i historia, Iowa, USA

1998 Kerstin Ekman, författare, Valsjöby/Stockholm

1997 Lars Lystedt, jazzmusiker, Umeå

1997 Toril Moi, professor i litteraturvet. och romanska språk, North Carolina, USA

1997 Norbert R Wolf, professor i tyska, Würzburg, Tyskland

1996 Eldred D Jones, professor i engelska, redaktör, Freetown, Sierra Leone

1996 Olof Hederyd, lokalhistoriker och författare, Haparanda

1995 Carolyn Merchant, professor, Berkely, Kalifornien, USA

1995 Anna-Lisa Hillbom (), bibliotekarie, Gävle

1994 Lars Thomasson, förvaltningschef, Hällefors

1993 Gaston Gross, professor i lingvistik, Paris, Frankrike

1993 Göran Carlsson, museichef, Umeå

1992 Torsten W Persson, kommunalråd, Umeå

1992 Per Olov Enquist, författare, Köpenhamn/Stockholm

1990 Torsten Renqvist, konstnär, Saltsjö-Boo

1990 Kurt Salomonsson, författare, Sollentuna

1990 Harry G Carlsson, professor, New York, USA

1990 Theodor Berchem, professor, Würzburg, Tyskland

1989 Sigurd Klockare (), redaktör

1989 Bernth Lindfors, professor (engelska), Austin, Texas, USA

1989 Mikael Müller-Wille, professor (historia), rektor, Kiel, Tyskland

1988 Zenon Ciesielski, professor, Gdansk, Polen

1988 Gunilla Lagerbielke, professor, Stockholm

1987 Allan Edvall (), skådespelare, Stockholm

1987 Pertti Virtaranta (), professor, Helsingfors, Finland

1986 Carl Göran Ekerwald, författare, Östersund

1986 Robert Austerlitz (), professor (språk, finska), New York, USA

1986 Erik Johansson, rektor, Robertsfors

1986 Tore Wretman (), hovtraktör, Mougins, Frankrike

1984 Robert Berghagen (), arkitekt, Stockholm

1984 Ivar Öhman (), ambassadör, Stockholm

1983 Amy van Marken (), professor, Groningen, Nederländerna

1981 Åsa Nyman, förste arkivarie, specialist på svensk folkkultur, Sigtuna

1979 Frans Bergvall (), folkskollärare, Edsele

1979 Arnold Östman, intendent, Stockholm

1978 Karl Erik Larsson, museidirekör (nordkalottsamlingarna), Stockholm

1978 Sara Lidman (), författare, Jörn

1977 Per-Uno Ågren, landsantikvarie, Umeå

1977 Carl Johansson (), nomadlärare, Arjeplog

1977 Per Nilsson-Tanner (), författare, Östersund

1976 Einar Selander (), direktör, Stockholm

1975 Ragnar Lassinanti, Landshövding (insatser finsk språkmin), Luleå

1974 Algot Hellbom (), rektor, filolog, Vällingby

1973 Sven-Ola Hellmér (), länsbibliotekarie, Borås

1973 Ørnulv Vorren, professor, Tromsö, Norge

1973 Ossian Egerbladh (), seminarielärare och lappmarkskännare, Umeå

1973 William Snell (), Skolinspektör, förf/översättare tornedalsfinska, Haparanda

1972 Sven Vallmark (), sovjetexpert och översättare, Härnösand

1972 Arvid Moberg (), redaktör, upptäcktresande, författare, Luleå

1970 Bertil Flemström (), förste antikvarie och ortnamnforskare, Ragunda/Uppsala

1970 Pentti Renvall (), professor, Helsingfors

1969 Lars Ahlin (), författare, Sundsvall/Stockholm

1968 Ernst Otto Westerlund (), museiintendent, Skellefteå

1966 Einar Wallquist (), provinsialläkare, grundare av Silvermuseet, Arjeplog


Sidansvarig: Per Melander

Utskriftsversion